Cilt Bakımı

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt bakımı ifadesi genel bir terimdir. Cildin temizlenmesi ve yaşlanma karşıtı bakımlarının her ikisini birden ifade eder.

Cilt içinde barındırdığı özel yapılar sayesinde yağ ve ter gibi salgılar üretir. Görevini tamamlayan dermal hücreler (cilt hücreleri)  yüzeyde ölü hücre tabakası oluşturur. Cilt hücresinin yaşamak için çeşitli vitaminler, mineraller, polipeptit (proteinler) ve enzimatik  katalizörler  gibi kaynaklara ihtiyacı vardır. Her tüketim gibi cilt faaliyetleri de artık maddelere neden olur.

Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cildin bakımı ve desteği bu alt başlıkların tamamına cevap vermelidir.

 • Elastin ve kolajen gibi yapı taşları güçlendirilmeli,
 • Dermal hücrelerin ihtiyaç duyduğu tüm yaşamsal maddeler ve su yerine konmalı,
 • Aşırı olsun olmasın tüketim ve üretim artıkları temizlenmeli ve ortamdan uzaklaştırılmalıdır.

Yeni bir cilt hücresinin derinde üretildikten sonra cildin en dıştaki seviyesine kadar, yaşayarak ilerlemesi, yaşlanması ve ölü cilt hücresi haline gelmesi  yaklaşık olarak 1 ay sürer. Dolayısı ile cilt bakımları normal bir ciltte bile ayda bir tekrarlanmalıdırki, cilt ölü hücrelerden arındırılsın. Aşırı yağlı, sivilce ve siyah nokta üretmeye meyilli ciltlerde bu süre daha kısa tutulmalıdır.

Cilt bakımları esnasında kullanılacak ürünlerin bireye uygun seçilmesi çok önemlidir. Ürün seçimi kişinin cilt tipine uygun yapılmalıdır. Cilt tipi tayinini isabetli yapmak cilt bakımının püf noktasıdır. Pek çok uygulayıcı cildin normal, kuru, yağlı, karma ve hassas hallerini bilir. Tecrübeli cilt profesyoneli ise bu tiplerin ara gruplarına da hakimdir. Cilt bakımının başarısını bu tespit belirler. Çünkü en basit ifadeyle bir cilt hem yağlı hem nemsiz hem de hassas olabilir.

Pratikte ise cilt bakımı ana hatlarıyla;  hazırlık temizliği, peeling, buhar tatbiki, derin temizleme, canlandırma, ürün tatbiki aşamalarından oluşur. Cilt bakımına, cildin makyaj malzemesinden ve çevresel artıkların temizlenmesi ile başlanır. Peeling aşaması, granüllü (parçacıklı) bir dermakozmetik malzemeyle cildin ölü derisinin temizlendiği aşamadır. Sonra kişiye özgü değişebilen sürelerde, buhar tatbiki ile cilt derin temizliğe hazırlanır. Yumuşayan cildin akne, komedon ve ölü hücre temizliğine devam edilir. Bu aşamada ve canlandırma aşamasında profesyonel cilt bakım ünitelerinden faydalanılabilir. Son aşama kişinin ihtiyacına uygun seçimlerle onarım yenileme ve anti-aging amaçlı ürün tatbiki aşamasıdır.

İyi bir cilt bakımı, aynı oturumda, doğru seçilmiş ürün ve maskelerin kullanımıyla,  yüzeyel ve derin temizlik ,nem dengesi veyağ dengesinin kurulması,  gözenek sıkılaştırma ve anti-aging bakımların tamamını hedef alabilir.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Cilt bakımı ürünleri, gerekli malzemeler, seans aralıkları, seansların ne kadar süreceği tamamen kişiye göre belirlenmektedir. Kişinin cilt tipi, nasıl bir tedavi gerektiği, hangi malzemelerin cilt tipine uygun olacağı saptandıktan sonra tedaviye geçilir.
  1. Cilt bakımının ilk aşaması; kişinin yüzünün cilt tipine uygun bir temizleyici ile temizlenmesidir.
  2. Bu işlemler sonra kişiye peeling yapılır ve kişinin cilt hassasiyetine bağlı olarak buhar uygulanır.
  3. Peeling ve buhar işlemiyle gözenekler açılır, akneler temizlenir.
  4. Cilde uygun tonikler ile gözenekler temizlendikten sonra nemlendirme işlemi yapılır.
  5. Nemlendirme işleminden sonra maske uygulanır.
  6. Maskenin çıkarılmasının ardından cilde sıkılaştırıcı tonik uygulanarak masaj yapılarak cilt bakımı sonlandırılır.

Cilt Bakımı ve Yenileme Uygulaması

Bize Ulaşın

Fiyat Bilgisi Almak için Lütfen Formu Doldurunuz.

  Diğer Tedaviler
  Cilt Bakımı
  Cilt Bakımı

  Cilt Bakımı Nedir? Cilt bakımı ifadesi genel bir terimdir. Cildin temizlenmesi ve yaşlanma karşıtı bakımlarının her ikisini birden ifade eder. Cil..

  Devamı >
  Komedon Bakımı
  Komedon Bakımı

  Komedon Tedavisi : Cildimiz hassas bir yapıya sahiptir. Beslenme alışkanlıklarımız, yaşadığımız ortamdaki hava kirliliği, kullandığımız ilaçlar ve hat..

  Devamı >
  Yosun Peeling
  Yosun Peeling

  Yosun Peeling : Cildimiz zamanla yaş almaya bağlı olarak ve çevresel faktörlerin de etkisiyle hızla kalitesini, elastikiyetini, canlılığını kaybeder. ..

  Devamı >
  Hydrafacial Cilt Bakımı
  Hydrafacial Cilt Bakımı

  Hydrafacial Cilt Bakımı Yeni  jenerasyon profesyonel cilt bakımını sistemi Hydrafacial için özel olarak üretilmiş solüsyon ve serumlar, tek kullanıml..

  Devamı >
  Randevu Alın
  Sara Yaman Beauty Studio